Statut

Polska Szkoła im. Janusza Korczaka Wembley powstała w wyniku spotkania się dwóch czynników, pierwszy to pasja krzewienia szeroko  rozumianej polskości na obczyźnie, drugi to ogromne zapotrzebowanie na podtrzymywanie polskiej mowy wśród licznej rzeszy emigrantów. Pomysłodawcami i założycielami szkoły są Małgorzata Sędzielewska – dyrektor, Anna Budzińska – dyrektor, Edyta Murisho – administracja, Beata Wypychowicz – programy dydaktyczno-wychowawcze, Joanna Szyszkowska – programy  artystyczno-kulturalne. Wszystkie wyżej wymienione osoby wchodzą w skład Zarządu szkoły.

POSTANOWIENIA  OGÓLNE

• Podstawowym aktem prawnym obowiązującym na terenie szkoły jest regulamin oraz statut zatwierdzony przez Zarząd.
  • Regulamin określa zasady działania szkoły. Nauczyciele, rodzice, uczniowie zapoznają się z Regulaminem i zobowiązują się do jego przestrzegania.
  • Polska szkoła im. Janusza Korczaka Wembley jest szkołą uzupełniającą
    i uczęszczanie do niej jest dobrowolne.
  • Polska Szkoła im. Janusza Korczaka Wembley jest instytucją niezależną finansowo, utrzymuje się z opłat wnoszonych przez rodziców, dotacji
    a także imprez szkolnych.
  • Organem wykonawczym w szkole jest Zarząd. Zarząd organizuje pracę kadry pedagogicznej, reprezentuje szkołę, zatrudnia a także zwalnia pracowników szkoły, prowadzi nabór uczniów, rozpatruje pisemne wnioski rodziców.
  • Polska Szkoła im. Janusza Korczaka Wembley jest samodzielną instytucją nie podlegającą innym organom. Placówka została zarejestrowana
    w odpowiednim urzędzie pod nazwą Polish Village School Limited Company i numerem 09661440. Jest to instytucja samofinansująca się.
  • Siedzibą szkoły jest ARK ACADEMY Bridge Road, Wembley HA9 9JP.
  • Polska Szkoła im. Janusza Korczaka Wembley współpracuje z różnymi instytucjami polonijnymi w Londynie w celu wymiany doświadczeń oraz poszerzania wiedzy w zakresie edukacyjno-kulturalnym.
  • Zajęcia w szkole odbywają się w soboty, od września do lipca, od godziny 9-tej do godziny 13-tej, z 30 minutową przerwą w połowie dnia. Każdego roku jest to nie mniej niż 30 sobót.
  • Za bezpieczenstwo w szkole odpowiadają Zarząd, Nauczyciele, Asystenci nauczycieli, Wolontariusze oraz wszyscy pozostali pracownicy placówki.

Nauczyciele

• Nauczyciele są zatrudniani na zasadzie Self-Employed. Dyrekcja szkoły podpisuje z każdym nauczycielem Self-Employed kontrakt.
  • Nauczyciele otrzymują wynagrodzenie miesięczne tylko i wyłącznie za każdą przepracowaną sobotę.
  • Każdy Nauczyciel jest zobowiązany do zapoznania się z Regulaminem
    i Statutem szkoły oraz do ich przestrzegania.
  • Nauczyciele prowadzą dziennik lekcyjny, wystawiają oceny, wypisują świadectwa.

Komitet Rodzicielski

• Zarząd szkoły powołuje Komitet Rodzicielski, w jego skład wchodzą rodzice uczniów szkoły.
  • Komitet Rodzicielski ma za zadanie pomoc w organizowaniu wszelkich uroczystości szkolnych, imprez okolicznościowych, kiermaszy, itp.
  • Komitet rodzicielski jest opiniotwórczym głosem branym pod uwagę przez Zarząd szkoły.
  • Komitet Rodzicielski jest powoływany na okres 1 roku, członkostwo
    w Komitecie jest dobrowolne.

Statut Szkoły im. Janusza Korczaka Wembley wchodzi w życie z dniem
01 września 2015 roku.